Design:
Erstellung internetseiten

Tworzenie stron

Úspora a ošetřování plenek

 

Úspora s kalhotkovými plenami

 

 

SROVNÁNÍ NÁKLADŮ KALHOTKOVÝCH PLENEK A JEDNORÁZOVÝCH PLENEK

(spočítáno do 2,5 let věku dítěte)

Kalhotkové plenky    Jednorázové plenky 
24 ks bambusových plenek          6.559,- Kč    Náklady za plenky                            32.850,- Kč   
Náklady praní – voda cca 600,- Kč Odpad   cca 1.000,- Kč
Náklady praní – energie cca 1.650,- Kč              
Náklady - prací prostředky cca 2.100,- Kč  

 

Náklady celkem

 

cca 10.909,- Kč    

 

Náklady celkem  

 

cca 33.850,- Kč    

 

Při jednom praní moderní pračka spotřebuje bez předpírky cca 1,6 - 1,7 KW, tzn. elektrická energie na jednu plenu: 0,036 KW/h. Při jednom praní moderní pračka spotřebuje cca 68 - 102 litrů vody, tzn. spotřeba vody na jednu plenu: cca 2,13 l.

Pratelné kalhotkové pleny (bambusové, látkové) jsou podobné jednorázovým plenkám nejen svým vzhledem, ale také manipulací. Spotřeba plen se různě liší. Zatímco v prvních měsících může počet stoupnout až na 10 kusů denně, později jejich spotřeba klesá. Počítáme s tím, že z hygienických důvodů je potřeba vyměnit i kalhotkovou plenu jednou za 2-4 hodiny, jako je tomu u jednorázových plenek. V průměru tak vycházíme z použití 8 plenek za den, průměrnou cenu za jednu jednorázovou plenku jsme stanovili na 4,50 Kč. Propočet je pouze orientační, záleží na četnosti přebalování, na typu pračky, na typu pracího prostředku. Předpokládaný interval mezi praními je 2-3 dny.

 

Níže jsme pro Vás připravili několik užitečných rad, jak plenky používat a jak o ně pečovat.

 

Než začnete plenky používat

Bambusové plenky, látkové plenky a vkládací plenky dosáhnou nejlepší schopnosti savosti až po několika vypráních (bambusové plenky dosáhnou největší savosti po cca 10 vypráních). Když je budete používat dříve, nic se neděje, pouze je možné, že budete dítě přebalovat častěji. Také se může vyskytnout prosáknutí plenek. Před prvním praním namočte plenky a vkládací plenky přes noc v čisté vodě, aby se zabránilo možnému sražení a potrhání švů, hlavně vkládacích plenek. Pak je můžete min. 2 - 3x vyprat na 30°C, nedoporučujeme používat žďímání.

 

Co dělat po přebalení

Odstraňte případnou stolici pomocí ubrousku nebo jiného vhodného prostředku, zbytky odstraňte ručně pod tekoucí vlažnou vodou.

 

Skladování použitých plenek

Použité plenky by neměly být uložené déle než 2 až 3 dny. Vlivem působení moči po delší dobu by se mohla poškodit vlákna plenky a tím i zkrátit její životnost. Po přebalení doporučujeme celou plenku a vkládací plenku opláchnout a uložit do kbelíku nebo jiného vhodného skladovacího boxu (moč se zředí a není tak agresivní). Dalším způsobem uložení je ve kbelíku nebo boxu s vodou, do které jste předem přidali pár kapek prostředku s antibakteriálními vlastnostmi (např. levandulového nebo esenciálního oleje).

 

Praní a žehlení

Kalhotkové plenky a vkládací plenky můžete prát dohromady.

Doporučujeme prát kalhotkové plenky (s rozepnutými cvočky) a vkládací plenky na 30-40°C (pokud budete prát plenky na více stupňů, urychlujete tak jejich opotřebení, plenky se mohou srážet a začnou ztrácet savost - popraská PUL vrstva) v ekologických pracích prostředcích, které jsou určeny pro látkové nebo bambusové plenky (např. Bambinex Nappy Ultra Care apod.). Tyto prostředky by měly být co nejvíce šetrné k dětské pokožce a k životnímu prostředí. Ždímání doporučujeme maximálně do 400 otáček. Nedoporučujeme používat aviváže a změkčovadla - tyto prostředky mohou poničit vlákna plenek a tím zamezit / snížit savost plenek. Pokud jsou plenkové kalhotky jen trochu vlhké, stačí je pouze opláchnout pod vodou nebo použít ekologické mýdlo. Plenkové kalhotky pokaždé střídejte - kdykoliv přebalíte, použijte nové a ty použité pořádně provětrejte, a to i v případě, že nejsou vlhké. Nedoporučujeme sušit na topení nebo na přímém prudkém slunci.

Plenky nedoporučujeme žehlit a skládat. V sušičce lze na střední stupeň sušit vkládací plenky, nedoporučujeme sušit kalhotkové plenky (mohla by se poničit a popraskat nepromokavá PUL vrstva). Na čištění nepoužívejte ocet a podobné prostředky na jeho bázi.

 

Nedoporučujeme používat následujicí prostředky a postupy:

  • prát na více jak 30 - 40°C (dle typu plenek)
  • ždímat na více jak 400 otáček
  • nepoužívat změkčovadla, bělidla a ostatní prostředky na chemické bázi
  • nesušit v sušičce na vysoké teploty, na topných tělesech, na přímém prudkém slunci
  • kalhotkové plenky a vkládací plenky nežehlete, neskládejte
  • nepoužívejte ocet (látky na jeho bázi), přípravky založené na kyselilně octové a citronové (např. Ecover) a ostatní žíravé látky
  • použité plenkové kalhotky a vkládací plenky neskladujte déle jak 2-3 dny

 

Pokud přeci jen po čase kalhotky provlhávají (např. kolem lemů u nožiček - většinou způsobeno velkým množstvím moče nebo dlouhodobým nasazením), doporučujeme potřít švy a lemy vlněným voskem (prstem rozetřete a zasušte fénem), případně impregnaci i zopakovat. Pokud tato opatření nepomohou bude potřeba vyměnit kalhotky za nové, u PUL kalhotek mohlo dojít nešetrnou manipulací k nevratnému poškození nepropustného zátěru. U některých dětí se může projevit alergie na lanolin (i na masti obsahující lanolin).

 

Reklamovat lze vady, které nevznikly v důsledku nesprávného používání nebo ošetřování plenek. Výskyt drobného prosáknutí plenek není důvodem reklamace, jedná se o stav, který může nastat v důsledku velkého množství moče nebo stolice.

V návaznosti na špatné používání, skladování, ošetřování, udržování, praní, použití nesprávných pracích prostředků a v návaznosti na typ dětské pokožky se mohou vyskytovat drobné alergické reakce.

 

Ke stažení:                                                                                                          
Návod pro zákazníky
Prohlášení o shodě
Certifikát
Chemická zkouška
Protokol o kontrole 2016 - Krajská hygienická stanice

 

Bamboos.cz © 2021
Naše projekty:
Krajánek.com , E-shop CzWww.cz se zaměřením na potřeby pro zahradu, dům a bydlení